سنسور القایی-کاربرد و انواع آن

///سنسور القایی-کاربرد و انواع آن

سنسور القایی-کاربرد و انواع آن

سنسور القایی و انواع آن

از سری مقاله های آموزش رایگان برق صنعتی در گروه صنعتی برق جو با مقاله سنسور القایی و انواع آن در خدمت شما دوستان گرامی می باشیم.

سنسور القایی از سنسورهای بدون تماس هستند که اساسا بر مبنای مدارهای مغناطیسی بنا نهاده شده اند. از این رو به آنها سنسورهای الکترومغناطیسی نیز می گویند. این سنسور ها  تنها در مقابل فلزات عکس العمل نشان می دهند و می توانند فرمان مستقیم به رله ها، شیرهای برقی، سیستمهای اندازه گیری و مدارات کنترل الکتریکی ارسال نمایند.

سنور القایی - barghjo.ir

ساختمان سنسور القایی

ساختمان این سنسورها از سه طبقه تشکیل می شود:

اسیلاتور،اشمیت تریگر، تقویت خروجی.

قسمت اساسی سنسور القایی از اسیلاتور با فرکانس بالا تشکیل یافته که می تواند توسط قطعات فلزی تحت تاُثیر قرار گیرد. این اسیلاتور باعث به وجود آمدن میدان الکترومغناطیسی درقسمت حساس سنسورمی شود. نزدیک شدن یک قطعه فلزی باعث بوجود آمدن جریانهای گردابی در قطعه گردیده و این عمل سبب جذب انرژی میدان می شود و در نتیجه دامنه اسیلاتور کاهش می یابد.از آنجا که طبقه دمدولاتور آشکارساز دامنه اسیلاتور است در نتیجه، کاهش دامنه اسیلاتور توسط این قسمت به طبقه اشمیت تریگر منتقل می شود.کاهش دامنه اسیلاتور باعث فعال شدن خروجی اشمیت تریگر گردیده و این قسمت نیز به نوبه خود باعث تحریک طبقه خروجی می شود.

 

ساختمان سنسور القایی

تقسیم بندی سنسور های القایی از نظر کاربرد :

سنسور القایی آنالوگ

این سنسور بر خلاف سنسور های القایی استاندارد دارای خروجی آنالوگ می باشد و در برابر فلزات عکس العمل نشان می دهند  که این عکس العمل  به صورت ولتاژ و یا جریان خطی متناسب با سیگنال های  استاندارد ابزار دقیق  معمولا ۴-۲۰ میلی آمپر در خروجی سنسور ظاهر می گردد .

 

سنسور القایی نامور  

این نوع سنسور سنسوری دوسیم می باشد که مقاومت داخلی ان بر حسب فاصله ی قطعه از سنسور تغییر می کند به دلیل استفاده از مقاومت در مدار سنسور نامور ,جریان اتصال کوتاه در این سنسور محدود می شود ,در نتیجه  از این سنسور می توان برای تشخیص قطعات فلزی در محیط های انفجاری استفاده کرد

با توجه به اینکه این سنسورها دارای جریان نقطه کار کمی میباشند، لذا گزینه مناسبی برای استفاده در مکان های دارای احتمال انفجار و اشتعال، به شمار می آیند. روش کار نیز بدین صورت میباشد که خود سنسور در محل قابل انفجار نصب می شود و قسمت آمپلی فایر در محلی امن قرار داده می شود و جریان نقطه کار سنسور که در صورت تشخیص قطعه کار تغییر می یابد،توسط این مدار به سیگنال استاندارد مورد نظر تبدیل می شود.

پیشنهاد می کنم مقاله سنسور انواع آن و کاربردهای آن را هم مطالعه فرمایید.

لازم به ذکر است که محدوده عملکرد این سنسورها فقط به محیط های قابل انفجار محدود نمی شود و در مکانهای دیگر مانند مدارات ساده شمارنده و کنترل دور نیز استفاده از این سنسورها،به دلیل سادگی و ارزانی آن می تواند قابل توجیه باشد. عملکرد این سنسورها مطابق با استاندارد 19234 DIN میباشد. 

 

کاربرد سنسور القایی

سنسور القایی سرعت بالا

سازندگان سنسور ها ی القایی نوعی سنسور با فرکانس  سوییچینگ بالا به منظور اندازه گیری سرعت های بالا طراحی نموده اند,نحوه عملکرد این سنسور بدین صورت می باشد ,که در بخش حساس سنسور یک میدا ن مغناطیسی  وجود دارد که با حرکت چرخ  دنده ها تغییر می کند. از آنجا که خروجی این سنسور سلفی می باشد ,این تغییرات در میدان مغناطیسی به صورت پالس هایی در خروجی ظاهر می شوند

 

سنسور القایی برای محیط های با فشار بالا  

این سنسور برای تشخیص قطعات فلزی در محیط هایی با  فشار دینامیکی بسیار بالا حتی فراتر از ۵۰۰bar  مورد استفاده قرار می گیرد ,به طور مثال کنترل و تعیین موقعیت و اندازه گیری سرعت موتور های هیدرولیکی از کاربرد های این سنسور می باشد .

 انواع سنسور القایی

سنسور القایی محیط ها باحرارت بالا  

تشخیص قطعات فلزی همیشه در دمای پایین صورت  نمی یرد ,گاهی مجبور  به نصب سنسور های القایی در محیط های با دمای بالا هستیم  که در این شرایط می بایست از سنسور های القایی مخصوص  دمای بالا استفاده شود این سنسور ها قادرند حتی در دماهایی بالاتر از ۲۵۰C با قابلیت اطمینان بالا کار کنند .

 

سنسور القایی کنترل وضعیت ولو

داخل سنسور های القایی وضعیت ولو دو عدد سنسور  القایی قرار دارد که با استفاده از این دو سنسور می توان وضعیت باز یا بسته  بودن ولو را تشخیص داد .

 

سنسور القایی مکعبی

تقسیم بندی از نظر ولتاژ ورودی و قرار گیری در مدار:

سنسور القایی دو سیمه AC                              

سنسور القایی دو سیمه AC

سنسور القایی دو سیمه DC

سنسور القایی دو سیمه DC

سنسور القایی سه سیمه NPN

سنسور القایی سه سیمه NPN

سنسور القایی سه سیمه PNP

سنسور القایی سه سیمه PNP

سنسور القایی چهار سیمه NPN

سنسور القایی چهار سیمه NPN

سنسور القایی چهار سیمه PNP

سنسور القایی چهار سیمه PNP

با درج نظرات ارزشمند خود در انتهای این پست ما را در ارائه مطالب بیشتر و بهتر یاری فرمایید.

توسط |2018-09-15T16:42:26+00:00سپتامبر 15th, 2018|آموزش رایگان, برق صنعتی|بدون ديدگاه

در باره نویسنده :

با رشد روزافزون استفاده از برق و اتوماسیون در صنعت و عدم تفکیک پذیری برق و صنعت لازم دانستم با بیش از 18 سال سابقه در این زمینه، اطلاعات و تجربیات خود را با شما دوستان به اشتراک گذارم.امیدوارم مفید واقع شود. لطفا با درج نظرات خود مشوق من در این راه باشید.

ثبت ديدگاه