روش های راه اندازی موتورهای القایی

///روش های راه اندازی موتورهای القایی

روش های راه اندازی موتورهای القایی

روش های راه اندازی موتورهای القایی

با توجه به اهمیت راه اندازی موتورهای الکتریکی در مقاله روش های راه اندازی موتورهای القایی از گروه صنعتی برق جو به این موضوع می پردازیم.

با توجه به تنوع و میزان بار موتورهای القایی در شروع راه اندازی، جریان راه اندازی در این نوع موتورها نسبتاً زیاد و حدود 3 تا 8 برابر جریان نامی است. بنابراین روش راه اندازی موتورهای القایی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد.

در زمان راه اندازی موتور، دو موضوع باید مورد توجه قرار گیرد:

  • نسبت گشتاور راه اندازی به گشتاور نامی:

این نسبت نشان می دهد که موتور القایی برای رسیدن به نقطه کار به چه مدت زمانی احتیاج دارد. هر چقدر مقدار این نسبت بیشتر باشد موتور شتاب بیشتری گرفته و زودتر به نقطه کار می رسد.

  • نسبت جریان راه اندازی به جریان نامی:

مقدار این نسبت هر چه بیشتر باشد یعنی جریان راه اندازی بیشتر است. در طی زمان راه اندازی به دلیل ازدیاد جریان، شبکه برق، کابل و منبع تغذیه تحت فشار قرار می گیرند و لذا دچار افت ولتاژ می شوند. بنابراین هر چه این نسبت کمتر باشد، شرایط راه اندازی بهتر است.

در ادامه  به بررسی انواع روش های راه اندازی موتورهای القایی می پردازیم.

 

راه اندازی مستقیم ((Direct On Line (DOL)):

ساده ترین روش راه اندازی موتور القایی و کم هزینه ترین روش راه اندازی موتورهای القایی روش راه اندازی مستقیم می باشد. در این روش تنها از یک کنتاکتور مطابق شکل استفاده می شود.

 روش راه اندازی موتورهای القایی - راه اندازی مستقیم

 روش راه اندازی ستاره-مثلث:

برای کاهش جریان راه اندازی از روش ستاره مثلث استفاده می شود، در این روش موتور را با اتصال ستاره به شبکه متصل می کنند و پس از عبور جریان راه اندازی اولیه که در این اتصال 3/1 جریان راه اندازی اصلی است، موتور را با استفاده از کنتاکتور با اتصال مثلث به شبکه متصل می کنند .

زمان راه اندازی در این روش گاهی به 15 ثانیه می رسد. در صورتی که عمل تغییر اتصال به موقع انجام نشود، ممکن است موتور در زیر بار بماند چرا که توان حالت ستاره یک سوم حالت مثلث می باشد . به همین دلیل جهت تعیین زمان تغییر اتصال از ستاره به مثلث از تایمر استفاده می شود.

 روش های رراه اندازی موتورهای القایی - ستاره مثلث

 

پیشنهاد می کنم مقاله راه اندازی موتور القایی از یک محل را هم بخوانید.

 روش راه اندازی با اتوترانسفورماتور:

در این روش برای کم کردن جریان راه اندازی از کاهش ولتاژ به کمک اتو ترانسفورماتور استفاده می شود.

اتوترانسفورماتورهای راه انداز موتور القایی دارای دو سر خروجی هستند.

در شروع راه اندازی، سر وسط اتوترانسفورماتور، ولتاژی متناسب با راه اندازی موتور را در اختیار موتور قرار می دهد. لذا جریان راه اندازی کنترل شده و در ادامه با عبور از مرحله راه اندازی، مدار کنترل عمل تغییر اتصال را انجام می دهد و ولتاژ شبکه به طور کامل به موتور می رسد.

 روش راه اندازی موتورهای القایی - با اتوترانس

راه انداز نرم (Soft Starter) :

یکی دیگر از روش های مفید راه اندازی، استفاده از روش راه اندازی نرم (Soft Starter) بوده که در حال حاضر بسیار پرکاربرد می باشد.

در این روش موتور با ولتاژ کم راه اندازی می شود و افزایش ولتاژ به گونه ای است که جریان راه اندازی به آرامی به جریان نامی برسد. افزایش ولتاژ ورودی موتور به صورت تدریجی تا ولتاژ نامی ادامه می یابد. در نتیجه گشتاور خروجی موتور نیز تدریجی اضافه می شود. بدین ترتیب از ایجاد ضربه های مکانیکی در زمان راه اندازی جلوگیری می گردد.

کلیه راه اندازهای نرم، دارای سیستم توقف نرم (Soft Stop) نیز می باشند. که این امر باعث به حداقل رسیده تنش های مکانیکی در زمان توقف موتور می شود.

 

 پیشنهاد می کنم مقاله سنسور انواع آن و کاربردهای آن  را هم بخوانید.راه انداز نرم (Soft Starter)

روش راه اندازی با اینورتر(VSD) :نتیجه تصویری برای  روش راه اندازی با اینورتر

در صنایع مختلف لازم است سرعت موتور قابل کنترل باشد. در گذشته یکی از ضعف های موتور القایی را تنظیم سرعت آن و تنها مزیت موتورهای DC را کنترل آسان سرعت آن می دانستند.

در حال حاضر با رشد صنعت الکترونیک و توسعه تجهیزات الکترونیک قدرت، کنترل سرعت موتورهای القایی به سهولت امکان پذیر شده است.

یکی از روش های تغییر سرعت موتورهای القایی، روش کنترل همزمان فرکانس و ولتاژ می باشد که توسط  اینورتر انجام می شود.

توسط |2018-09-10T19:44:59+00:00سپتامبر 10th, 2018|آموزش رایگان, برق صنعتی|بدون ديدگاه

در باره نویسنده :

با رشد روزافزون استفاده از برق و اتوماسیون در صنعت و عدم تفکیک پذیری برق و صنعت لازم دانستم با بیش از 18 سال سابقه در این زمینه، اطلاعات و تجربیات خود را با شما دوستان به اشتراک گذارم.امیدوارم مفید واقع شود. لطفا با درج نظرات خود مشوق من در این راه باشید.

ثبت ديدگاه